Avtor Sporočilo

<  Sam svoj mojster  ~  Menjava radio ekrana in centralnih števcev - Superb3 2016

OdgovorObjavljeno: To maj 26, 2020 8:46 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Odločil sem se, da na svojem Superbu 3, letnik 2016 posodobim Columbus 8'' LCD ekran za aktualnega, 9.2'' ter zamenjam celotne sredinske "klasične" števce z Maxidot za novi, aktivni LCD ekran.

Naredil sem kar precej raziskavo in ugotovil sledeče:
- če imaš MIB 2 enoto v sovoznikovem predalu, se ga da nadgraditi na MIB 2.5, kar je pogoj za novi Columbus 9,2'' LCD
- če imaš MIB 1 enoto v sovoznikovem predalu, jo je potrebno zamenjati za MIB 2 oz. MIB 2.5 (cena rabljene od 350-600€, odvisno od funkcij ala WiFi, itd...)
- če imaš MIB 2 in 8'' Columbus navigacijo, je možna menjava sredinskih števcev za LCD brez nadgradnje na MIB 2,5 in menjave radio enote. V tem primeru delujejo LCD števci za hitrost, obrate, itd... ne deluje pa prikaz mape navigacije med števci.
- za pravilno delovanje map na sredinskih števcih je pogoj novi Columbus 9,2'' brez fizičnih gumbov in MIB 2,5

Do tu vse lepo in prav. Najprej preveritev vgrajenih komponent v mojem avtu:
- obstoječa radio enota je MIB 2, part number 3V0 035 021 (2x SD kartica + mobilni SIM + WiFi).
- obstoječi radio ekran ima part number 3V0 919 606.
- obstoječi števci imajo part number 3V0920710 (2.0 TSI, L&K)

Prvi del uspešno preverjen, pivo odprto. :pir:

Sedaj pa potrebno najti komponente za nadgradnjo.

Potrebni deli za menjavo:
- Columbus 9,2'' ekran, part number 3V0 919 606D --> tipične cene rabljenih na Ebay-u od 250-500€
- LCD sredinski ševci, part number 3V0 920 790A --> zelo težko najti rabljene. Cene od 500€ dalje za rabljene. Novi so okrog 1200-1300€.

Obstoječa notranjost s Columbus 8'' navigacijo in klasičnimi L&K števci:
Slika


Nabava Columbus ekrana: nekaj časa sem spremljal Ebay in imel ogledane ene 3 ekrane. Vse 3 prodajalce kontaktiral o brezhibnosti in 2 sta mi zatrdila, da sta ekrana brezhibna, en je priznal, da ima občasno kakšno črto "ki naj ne bi bila moteča". OK. Ker se mi ni mudilo, sem še spremljal ostala 2 "brezhibna", ki sta na nekaj dni počasi spuščala ceno. Ko je en prodajalec spustil ceno na 190€, sem šel v akcijo in ga naročil za 210€ s poštnino.

6 dni kasneje mi poštar dostavi pošiljko:
Slika
Slika

Sledi menjava obstoječega Columbus ekrana za novega in test delovanja. Za tem še iskanje ustreznih števcev in menjava le-teh. Poročam o napredku.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če maj 28, 2020 2:31 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Bravo, da si se lotil podviga! Tole me zanima:)


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če maj 28, 2020 7:31 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Danes je iz Amazona prišel set za odstranjevanje oblog in radijev iz avtomobila (cca. 20€):
Slika

Za nove Škode/VW/AUDI/Seat... so za menjavo ekrana in radio enote pomembni 4 zatiči (cca. 5€):
Slika

Če mora kdo menjat radio enoto v sovoznikovem predalu, vtakne dva zatiča v spodnji del enote in samo potegne ven. Pri mojem Superbu so kabli zadaj tako kratki, da bi za popolno odstranitev moral iztakniti še kable iz števcev in radia. Na srečo je moja enota OK in sem to samo sprobal "iz firbca":
Slika

Primerjava obstoječega in novega ekrana:
Slika

Nežno sem odstranil okrano masko radia. Uporaba pinov za sprostitev ekrana, ki ni več prišraufan temveč samo zataknjen:
Slika
Slika

V enoto gresta 2 kabla, ki sta zelo pričvrščena:
Slika

Praznina v armaturi:
Slika

Priključitev novega ekrana:
Slika

Končni izgled:
Slika


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: So maj 30, 2020 8:30 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Pa stvar s tem ekranom deluje plug&play? Vse enako, kot prej?


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: So maj 30, 2020 11:09 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Seveda, da ne deluje "plug&play". :D

To je bila testna montaža. Radio je dal zvok od sebe, postaje se je dalo štimati preko Maxidota-a, sam radio ekran je ostal "črn". VCDS priklop je pokazal na radio modulu "težavo s software-om" - povsem pričakovano.

V teh dneh sledi prekodiranje in nalaganje novega firmware-a na enoto v sovoznikovem predalu (dejanski "možgani" radia/navigacije) iz MIB 2 na MIB 2.5. To naj ne bi bilo ravno "vtakni USB in počakaj" opravilo tako, da bom to prepustil mojstrom, ki so to že počeli.

Alternativa temu je, da se zamenja enota v predalu z orignal MIB 2.5 iz novega Superba in potem ni potrebna nadgradnja.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: To jun 02, 2020 11:24 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Kul, v bistvu je odlično, da se da na enoti sploh posodobit SW na MIB 2.5. Upam da čimprej zrihtaš tole:)


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe jun 05, 2020 5:59 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Evo, nov ekran funkcinalen. Enota nadgrajena iz MIB 2 na MIB 2.5 (aktualni faceliftan Superb). :buny:

Vse deluje, kot predvideno. Zaključena namestitev ekrana:
Slika

Google Maps prikazuje tudi satelitsko karto in aktualno stanje prometa:
Slika

Novi meniji:
Slika
Slika

Normalno deluje tudi gledanje DVD filmov ali predvajanje .mkv, .mpg, .avi itd... filmov iz SD kartice. Še vedno predvaja vse .mp3, .flac, itd... audio formate.
Slika


Nova enota omogoča tudi prestavljanje radia z mahanjem pred ekranom. Če ji "primažeš klofuto" pred ekranom, zamenja postajo. :hysterical:

Na splošno se pa hitreje odziva. Zanimivo, ker sama oprema je ostala ista.
(prikazane slike LCD-ja so slabše, kot je kvaliteta ekrana v živo)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po jun 22, 2020 3:12 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Novi ekran z nadgrajeno MIB2.5 enoto deluje kot predvideno. Še vedno pa iščem kakšno ugodno varianto za digitalne števce.

Digitalnih števcev za Karoqa ali Octavio je vse polno, prav tako za VW skupino. Za Superba so digitalni števci še prava redkost.


Že znane in nekaj novih ugotovitev za menjavo digitalnih števcev:
- Radio enota mora biti vsaj MIB 2 Columbus ali MIB2.5 Columbus/Amundsen; V kolikor je enota MIB 2, na digitalnih števcih ni prikaza zemljevida;

- Digitalni števci za EU tržišče imajo part number 3V0 920 790A, za azijski/indijski trg pa 3VD 920 790; Funkcionalno naj bi bila enaka in podpirata iste funkcije;

- Za popolno upravljanje je potrebno zamenjati še desne tipke na volanu. Original imajo simbol telefona, za upravljanje digitalnega zaslona je potreben napis "VIEW" namesto telefona. Part number za "VIEW" gumba je 3v0919719G, 3v0919719H ali 3v0919719F.

- Rabljeni digitalni števci morajo biti od istega modela, kot se jih bo vgradilo. Npr. rabljeni števci iz 2.0 TDI 190 KM gredo lahko samo na isti model. V nasprotnem primeru kažejo napačne obrate ali hitrost. Za enkrat še nisem našel, da bi kdo znal zaobiti to omejitev.

- Rabljenim digitalnim števcem ni možno nastaviti prevožene kilometre. Torej po vgradnji ostanejo prikazani kilometri iz originalnega vozila. V tem primeru je potreben uraden zaznamek menjave števca in popis stanje pred in po menjavi (da se ne šteje kot "vrtenje kilometrov"),

- Nove digitalne števce lahko se lahko do prevoženih 100 km prekodira za poljubni model in enkrat nastavi želene kilometre. Ko so enkrat nastavljeni kilometri nad 100 (ne 100.000 ampak 100 km!), se to programiranje nepovratno zaklene in spremembe niso več možne.



Za nadaljevanje projekta so volanske tipke že naročene in na poti, preostane iskanje digitalnega števca iz 2.0 TSI 280 KM ali ugodno opcijo novih.


Tipke z "VIEW" napisom, part number 3v0919719G:
Slika


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Sr sep 02, 2020 8:46 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Že kaj novega pri iskanju števcev?


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če sep 17, 2020 6:36 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm

Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe nov 06, 2020 3:40 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Ja, točno to sem na koncu tudi vzel. :)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Pe nov 06, 2020 3:44 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Po dveh mesecih iskanja in še skoraj dveh mesecih potovanja iz Kitajske do doma je danes poštar dostavil še ekratn z optično povezavo in blendo. :buny:

Cena s carino in DDV je bila cca. 1/3 cene nove enote na servisu ali cca. 1/2 nove enote iz EU.

Tako, da sedaj bi moralo biti vse nared za menjavo ekrana:
Slika


Trenutno je za menjavo malo zagodel virus. Ko se stanje malo normalizira, bom menjavo prepustil strokovnjaku na tem področju.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po nov 09, 2020 11:07 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Odlično! Na koliko ocenjuješ celoten strošek (ekran+števci) na koncu?


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Sr nov 11, 2020 7:57 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Cene (+/- 10€) opreme:

Ekran + poštnina: 210€
LCD števci + 22% DDV + 5% carina: (cca. 530 € + 120€ + 30€) --> skupaj zaokroženo cca. 680€
Volanske tipke s poštnino: 70 €

Ekran in tipke sem dobil rabljene preko Ebay iz Litve (stanje "kot novo", čisto brez sledi uporabe), LCD števec je naročen novi iz Kitajske (Superb je na Kitajskem zelo prodajan).

LCD števec je skoraj najbolje kupiti novi, saj moraš rabljenega najti iz enakega modela motorja kot je obstoječi, drugače napačno kaže obrate/hitrost. Trenutno se za Superba najde kakšen rabljen števec za 2.0 TDI 190KM. Za mojega 280 KM bencinarja je pa to misija nemogoče.
Druga omejitev digitalnega števca je, da lahko nastaviš poljubne prevožene kilometre samo prvih 100 km. Za tem tega ni možno več popraviti. Če vzameš rabljene števce in kilometrina na novih števcih odstopa od realnih km, moraš to uradno zavesti (nisem raziskoval postopka). Drugače se to šteje kot "vrtenje kilometrov".


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če nov 12, 2020 12:17 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Ni tako huda cena na koncu. Pa še stare dele se ponavadi da prodat. Morda tudi pri mojem avtu nekoč nadgradim mib2 v mib2.5. Če najdem tako poceni display, kot je bil tvoj:)


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če nov 12, 2020 11:42 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Se strinjam. Trenutno so na Ebay-u najcenejši okrog 430€.

Spomladi sem kakšen mesec večkrat na dan gledal ebay.de in ebay.co.uk in ko se je ta pojavil, sem sam takoj še pisal prodajalcu, če je res 101% vse OK z ekranom (da nima kakšnih črt / mrtvih pixlov / itd...). Nazaj sem takoj dobil odgovor, da je vse OK ter ga še isti dan kupil za 212€:
Slika

Vsake toliko se komu mudi prodat in da neko normalno ceno ter še isti dan proda. :)

Funkcionalno je res enkratna nadgradnja že samo MIB 2 v 2.5. Po drugi strani so pa meni osebno novi dizajni brez fizičnih gumbov en velik kiks... Prej sem imel fizične gumbe za radio, media (spoti in glasba na SD kartici), navigacija, nastavive zvoka, .... sedaj moraš za menjavo iz radia na drugi input iti v meni ter klikati po ekranu. Brez veze odvračanje pogledi iz ceste.
Pod črto - menjal bi takoj še enkrat. Google Maps ter bolje delujoč Apple Carplay odtehtata svoje. Glasbo poslušam še skoraj izključno preko Youtube Premium Music (7€ na mesec naročnina, brez reklam). :)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če dec 10, 2020 5:22 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
:buny: Evo, števci zamenjani. :buny:

Vse deluje kot predvideno. Različni pogledi, zemljevid čez celoten prikaz, animacije, itd...

Prve hitre fotke:
Slika

Slika

Slika

Slika


Kakšna fotka več, ko še vse naštudiram... Pogledov in nastavitev en maljon.


Odsoten Profil WWW

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 2
23 prispevkov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu