Avtor Sporočilo

<  Sam svoj mojster  ~  Doma izdelan el.generator

OdgovorObjavljeno: Če nov 27, 2014 11:25 am
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Evo @Micko, zdele pa bo.... :D


OPOZORILO!!!!! Ne odgovarjam za nikakršno poškodbo z el. tokom oz. prevzemam odgovornost za kakorkoli uničene el. naprave pri uporabi ele. agregata.Svetujem previdnost, ker takšen agregat je enakovreden toku iz vtičnice in vas lahko resno poškoduje.Prosim da vzamete to opozorilo resno.


Za izdelavo kaj takega, potrebuješ en asinhronski elektro motor, po možnosti čim večje moči in pa en bencinski ali pa diesel motor, ki bo vse to poganjal in obdržal na določenih obratih ob obremenitvi el. motorja.

Elektro motor, ki ima nazivno napetost 4KW ima lahko največji izkoristek do 70% njegove moči, to je cca: 2800W oz. 2.8KW, kar je dovolj za pogon najosnovnejših stvari npr. pozimi, ko si brez elektrike in ogrevanja - centralna peč, luči, mogoče kakšen TV. Za hladilnik si ne upam trdit, ker ga še nisem sprobal.

Druga stvar so obrati motorja.Če ima asihronski motor nazivnih po ploščicah 2900obr/min potem ga moramo, da nam služi kot agregat pognati na vsaj 2950 obr/min, torej min. 50 obr/min nad njegove nazivne obrate, drugače je samo navaden elektor motor.Isto velja tudi za druge motorje...če ima npr.1400obr/min potem vsaj na 1450 obr/min.Vendar tukaj je spet en finta, preveč obratov in imamo preveliko napetost, tako da svetujem, da se dogradi zraven en volt meter, ki nam pokaže koliko voltov daje iz sebe motor.Dovolj je tudi multimeter za voltažo.






Torej kaj potrebuješ:

-asihronski elektro motor moči cca.4KW (sam imam trofazni motor) na ploščici mora biti oznaka 220/380V!!!
-3x kondezator 20uf - delovne in ne zagonske (zagonski se uporabijo samo pri zagonu enofaznih motorjev)
-3x 1 fazne vtičnice in 1x trofazno
-2x jermenice
-nekaj pohištvenih cevi za ogrodje
-bencinski ali diesel motor z regulacijo vrtljajev (lahko je tudi od vrtne kosilnice, vendar naj bo čim bolj močnejši)


Sam sem uporabil stabilni motor od Tomosa (uporabljal se je kot pogon mešalca za beton) ter uporabil povezavo preko jermena z el.motorjem.Edina slabost tega motorja je, da nma regulacije obratov in zato moram pazit koliko obratov mu dam in kaj priklopim nanj, kerlahko napetost zaniha +-150V in lahko skuri kakšno elektorniko.Za el. motorje ni takšen problem, tukaj bolj mislim na TV in ostale občutljive naprave.

Tukaj je shema vezave, kaj dosti ne bom opisoval,saj mislim, da slika dovolj pove, če kdo ne razume me naj vpraša.

Slika

in moja izvedba generatorja
Slika
Slika

So pa to stare slike, med tem časom sem že pobarval vse skupaj in dodal še nekaj zaščite okoli jermenic, tako da je lepše za pogledat. :D


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če nov 27, 2014 7:20 pm
Uporabniški avatarPsihič na ŠkodePrispevkov: 942Pridružen: Sr apr 07, 2010 12:07 am
:svaka: :svaka: :svaka:


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če nov 27, 2014 11:14 pm
Uporabniški avatarŠkoda loverPrispevkov: 349Kraj: GorencPridružen: Ne feb 26, 2006 11:41 am
Krasno! :buny:

Pa sem dočakal, se bom kmalu lotil sestavljanja.
Se zavedam, da ti je risanje sheme in opisovanje postopka vzelo nekaj časa.
Ampak se ti za to najlepše zahvaljujem. :svaka:


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe nov 28, 2014 10:32 am
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Ubistvu sem imel že pripravljeno, moral sem samo dodat še nekatere malenkosti.Če ne boš kaj vedel, veš kje me najdeš. ;)


Odsoten Profil

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 1
4 prispevkov
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu