Avtor Sporočilo

<  Sam svoj mojster  ~  Poljubna konfiguracija luči v VW grupi

OdgovorObjavljeno: To mar 27, 2012 9:20 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Na Octaviji 2 FL sem opazil, da ob vklopu zadnjih meglenk sveti samo leva. Na večih forumih sem opazil trditve, da programski vklop obeh meglenk ni mogoč. Ker so pri VW skupini (na srečo) čedalje bolj škrti in v večine avtomobilov celotne skupine vgrajujejo enake module, sem v to podvomil in se lotil "rreverse engineering".

Spodaj je opisan postopek kako je možno aktivirati tudi drugo meglenko na O2 FL ali pa povsem spremeniti razpored luči katere svetijo - koristno npr. za zamenjavo prednjih/zadnjih žarometov za neoriginalne.

Ugotovil sem, da je za razpored luči odgovoren kontroler 09 - Cent. Elect. katerega je možno poljubno skodirat z VCDS. Tako sem pod 07 - Coding našel 18 polje katero je odgovorno za obnašanje vseh zunanjih luči.

:murja: OPOZORILO: Vsak novejši model avtomobila v VW skupini (VW, Seat, Skoda) ima kodiranje luči na 18. polju vendar pri vsakem modelu enake vrednosti pomenijo drugačen razpored! Tako ima enako kodiranje tega polja drugačen efekt na Octaviji 2 kot na Octaviji 2 FL ali celo npr. Golfu!

Privzeta vrednost 18. polja je 00 kar pomeni da uporabi trenutno shranjeno vrednost v EEPROM. Ob spremembi vrednosti se v pomnilnik shrani nova vrednost in povrnitev na 00 ne bo povrnila prejšnje vrednosti! Zato je ob spremembi iz 00 potrebno ali poznati pravilno vrednost za tip avtomobila ali biti pripravljen najti pravno vrednost. Vseh možnosti je 256.
:murja:

Torej, kaj nam spreminjanje omenjene vrednosti omogoča? Na kratko - skoraj poljubno razporeditev katere žarnice v sprednjih in zadnjih žarometih naj svetijo na določeni poziciji stikala za luči.

Zadnje luči privzeto svetijo v obliki C (ter kontra C). Za to se uporablja 4 žarnice od katerih sta žarnici na poziciji 4 tudi meglenki. 5 je smerokaz, 6 zadnja bela luč.
Slika
Vsaka od žarnic 1-4 lahko sveti "normalno" ali s polovično vrednostjo, 4. žarnica pa še močneje (funkcija meglenke).

V prednjih žarometih ima O2 FL (ne RS) v "meglenkah" meglenke in dnevne luči, v "glavnem" žarometu pa še kratke, dolge, pozicijske luči ter smerokaz.

S preprogramiranjem lahko dosežemo nekatere zanimive (a pri original lučeh neuporabne oz. celo nezakonite) možnosti osvetlitve. Primer takega ekstrema:
- stikalo na OFF, spredaj ne sveti nič, zadaj sveti samo leva meglenka ves čas na polno in leva rikverc luč
- stikalo na OFF, spredaj svetijo pozicijske, zadaj svetita samo luči na poziciji 1 s polovično močjo
- stikalo za pozicijske, spredaj nič ne sveti, zadaj svetita 2 in 3 s polovično, obe meglenki na polno ves čas
- stikalo na ON, spredaj kratke, zadaj svetita smerokaza in desna rikverc luč
...
...
Kot sem že omenil, vseh možnih kombinacij je 256 (šestnajstiške vrednosti od 00 do FF) vendar se nekatere kombinacije podvajajo.

Ena izmed kombinacij je tako tudi orignal razporeditev luč vendar z obema aktivnima zadnjima meglenkama (namesto samo ene). :D Tako da za vklop obeh zadnjih meglenk na O2 FL ni potrebno prav nobeno vlečenje žic.

Verjamem, da večini napisano ne koristi prav nič. Uporabno je za "študijske namene", želji po vklopu še druge (že vgrajene) meglenke ali pa zamenjavi original luči za neoriginal z drugačno razporeditvijo žarnic.
Še enkrat pa opozorilo - v primeru spreminjanja začetne vrednosti 18. polja iz 00 je ali potrebno poznati pravilno vrednost za tip avtomobila (npr. Golf V, Octavia 2 FL, VW Touran...) ali pa biti pripravljen sprobati do 256 različnih kombinacij.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Sr mar 28, 2012 4:47 am
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Si predstavljam, ko moraš vtipkat 256 kombinacij.Drugač pa zanimivo, pri O2 2006, samo potrdiš polje za drugo meglenko in ostale drobnarije.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Sr mar 28, 2012 1:58 pm
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Hm .. pa je katera izmed kombinacij takšna da zadaj ne sveti nič, spredaj pa ali meglenke ali dolge, ampak na pol (ko je stikalo na off)? Torej varianta dnevne luči? Pravzaprav me predvsem zanima za dolge luči da bi svetile s polovično močjo? Al pa mogoče da spredaj gorijo samo pozicije? :)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Sr mar 28, 2012 6:04 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
bfranc je napisal/-a:
Si predstavljam, ko moraš vtipkat 256 kombinacij.Drugač pa zanimivo, pri O2 2006, samo potrdiš polje za drugo meglenko in ostale drobnarije.


Na žalost na O2 FL obkljukanje tega istega polja nima nobenega efekta.


mish je napisal/-a:
Hm .. pa je katera izmed kombinacij takšna da zadaj ne sveti nič, spredaj pa ali meglenke ali dolge, ampak na pol (ko je stikalo na off)? Torej varianta dnevne luči? Pravzaprav me predvsem zanima za dolge luči da bi svetile s polovično močjo? Al pa mogoče da spredaj gorijo samo pozicije?


Ufff... vseh možnih variant res nisem šel sprobavat. Na žalost tudi še nisem našel po kakšnem principu so določene žarnice in njihova jakost kam mapirane (npr. po kakšen modulu 2,3 ali 4....).

Spomnim se možnosti pri stikalu na OFF, da so svetile prednje dnevne luči + pozicije in zadaj polovična svetilnost žarnic 2 in 3 (na zgornji sliki). ;)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Sr mar 28, 2012 9:16 pm
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Aha .. pa je to sam na OFF al tudi na na auto? Mislim sej na off nikol ne vozim, sam ker nimam DLRjev mi podnevi skos ksenoni gorijo, kar se mi zdi po svoje škoda. Pa tudi zadaj svetijo vse .. nekak me mika da bi nekak drlje uštimal. Sem mel sicer v planu kupit meglenke z temi lučmi, sam če bi se dal z dolgimi urihtat bi pomojem tud kul zgledal :) Pa še vidim dost BMWjev (starejših 5ic) ki imajo kot drl kar dolge nekako ..


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 7:06 am
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Zdej ne vem kolk je zakompliciran vcds v novejših verzijah, samo če ima možnost potrditve polja "daytime running lights via high beam active" in potem še dimming v % za te luči, potem bi lahko imel ugasnjene xenone in dolge luči kot dnevne.

Na tem forumu so nekaj sprobaval, je pa nekje na sredi strani od avtorja "jabicho" z dne 5.3.2010, kjer je okenček za kodiranje, malo naprej pa še nekaj zanimivih kodiranj.

Če je kaj od tega možno, naj pa pove svizec.

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/278256-Cool-VAG-COM-codes/page14


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 7:58 am
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Sej vprašanje kako ma moj avto to v računalniku .. še na star način al na tanov način (2008 letnik). Bi mogu priklopit in prbat verjetno ..
Drgač bi blo pa zakon. Za meglenke bi taplavi težil za dolge pa pomojem nebi .. upam :)
Kdaj je kdo od vaju v LJ? :D


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 10:33 am
Uporabniški avatarČlanČlanPrispevkov: 314Kraj: Nova Cerkev, štajerskaPridružen: So dec 31, 2005 1:35 pm
bfranc je napisal/-a:
Drugač pa zanimivo, pri O2 2006, samo potrdiš polje za drugo meglenko in ostale drobnarije.


A je kdo cez teden v Lj, da bi mi to obkljukal v racunalniku moje O2 12/2006 za kaksen pir? Ali pa mogoce za vikend na obali... :P

Kaj pa avtomatski zaklep vrat, ko startas oz. vozis hitreje kot 30 ali 40km/h? Se to tudi samo obkljuka, ali se ne da?

--
Lp, tomyn18


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 10:55 am
Češki fan!Prispevkov: 25Pridružen: Po jul 25, 2011 2:04 pm
Nimam ne casa ne volje preizkusati vseh 256 kombinacij, zato bi te prosil, ce jo seveda ves, za kombinacijo, ko bi pri stikalu na off (verjetno je podnevi pri AUTO nastavitivni na O2 RS (FL) to enako temu, da je stikalo na off) svetile samo prednje ledice (dnevne luci) in pa zadnje luci. Trenutno mi podnevi svetijo samo ledice, zadaj pa je vse mrtvo in to mi ni vsec, saj se mi zdi bolj pametno, ce tudi podnevi nekaj brli zadaj.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 10:58 am
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Ob dežju ali slabi vidljivosti ti začne zadaj brleti ;)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 11:20 am
Češki fan!Prispevkov: 25Pridružen: Po jul 25, 2011 2:04 pm
To vem, ampak to mi vedno, ko se vklopijo luci (dez, tema, nad 140km/h...) :) Ampak jaz bi rad, da mi brli tudi ko ti pogoji niso izpolnjeni :)


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 11:56 am
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
tomyn18 je napisal/-a:

A je kdo cez teden v Lj, da bi mi to obkljukal v racunalniku moje O2 12/2006 za kaksen pir? Ali pa mogoce za vikend na obali... :P

Kaj pa avtomatski zaklep vrat, ko startas oz. vozis hitreje kot 30 ali 40km/h? Se to tudi samo obkljuka, ali se ne da?

--
Lp, tomyn18


Lahko jaz, samo se moram še prej dogovorit z enim forumašem, kdaj mu montiram ledice, pa ti lahko isti dan še to vklopim, za dan ti pa še sporočim, aja mish, tuki se lahk pridružiš.


Jogi, ma ne sekiraj se za odzadaj podnevi, ko je močno sonce je brezveze da ti sveti, ker to noben ne pogleda, vsakega zanima bolj tretja zavorna, kdaj začneš bremzat.V temi se ti pa itak prižgejo vse luči.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 29, 2012 6:36 pm
Uporabniški avatarČlanČlanPrispevkov: 314Kraj: Nova Cerkev, štajerskaPridružen: So dec 31, 2005 1:35 pm
bfranc je napisal/-a:
Lahko jaz, samo se moram še prej dogovorit z enim forumašem, kdaj mu montiram ledice, pa ti lahko isti dan še to vklopim, za dan ti pa še sporočim, aja mish, tuki se lahk pridružiš.


To bi blo super! :P
Sporoci, kako se bos zmenil.

--
Lp, tomyn18


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Ne apr 01, 2012 1:04 pm
Uporabniški avatarNekaj le znam..Prispevkov: 1768Kraj: KrasPridružen: Če apr 20, 2006 4:19 pm
Fajn napisano :svaka: .
Edino bi opozoril na razmislek glede dveh meglenk. Sem tudi sam včasih mislil, da je to boljše, pa je zadeva takšna, da so meglenke pri Octaviji zelo močne in če vidiš dve, boš tudi eno v gosti megli. Torej druga meglenka ne bo nič pomagala. Zato pa sta dve meglenki še bolj annoying za tiste, kateri vozijo zadaj. Sploh v našem bananistanu, kjer nekateri prižgejo meglenke že ob najmanjši meglici, potem se pa vozijo še čez dan z njimi. Tako da, OSEBNO, ne vidim uporabnega smisla v dveh meglenkah, temveč zgolj še bolj motita tiste zadaj.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Ne apr 01, 2012 2:50 pm
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
No, pa predvsem si pri kakšnih avtomobilih potem zmeden al je to bremzluč al meglenka .. ker nekateri ne poskrbijo za tretjo zavorno :)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: To apr 24, 2012 12:32 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
S tem 18. bajtom se res ni dobro igrat v kolikor nisi siguren kaj počneš oz. poznaš pravo vrednost za svojo razporeditev luči.

Nastavitev omogoča ogromno (sam sem si nastavil, da mi ne teži za pregorele luči pri uporabi led dnevnih luči) vendar hkrati daje veliko možnosti za napačne nastavitve. Tako da še enkrat - če se kdo res želi igrati s to nastavitvijo naj si rezervira tudi veliko časa. Drugače lahko kakšen mož postave celo povpraša o izrednem tehničnem...


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po apr 30, 2012 4:54 pm
Uporabniški avataroversteer loverPrispevkov: 2025Kraj: TrbovljePridružen: Pe maj 06, 2005 4:36 am
A je možno preko vcdsja vklopiti žarnice za smerike, da bi goreli v stilu američanov


Odsoten Profil

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 2
26 prispevkov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu