Avtor Sporočilo

<  Sam svoj mojster  ~  Vgradnja "premium" bluetooth telefona v Octavio II/Superb II

OdgovorObjavljeno: Ne jun 26, 2011 5:48 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Končno sem se odločil in svojemu škodilaku privoščil nadgradnjo s original modrozobo telefonsko inštalacijo, ki se prodaja pod oznako "GSM III Premium". Če še kdo razmišlja o temu, bom v nadaljevanju opisal par zadev kako sem se tega lotil. Postopek in vsi deli so enaki tako za Octavio 2 FL (2009+) kot tudi za Superba II.

Najprej sem o naknadni vgradnji povprašal na uradnem servisu. Ker tega do sedaj še niso nikoli naredili, so pridobili uradni odgovor od slovenskega škodinega zastopnika, da naknadna vgradnja telefona sploh ni možna in da za to ne nudijo nobene podpore. :hmm: S tem se niti oni niti jaz nismo strinjali in smo vseeno poizkusili.

Najprej je bilo potrebno ugotoviti, kaj vse je potrebno in kako se to vgradi. Po pregledu N forumov sem ugotovil, da je za uspešno inštalacijo potrebno že imeti:
- Octavio 2 FL (2009+) ali Superb 2
- radio Bolero ali Columbus
- Maxidot

(Po enakem postopku je možna vgradnja tudi v Octavio 2 pred faceliftom (modeli 2005-2009) z drugim telefonskim modulom.)

Naslednji korak je bil ugotavljanje potrebne opreme za nabavo. Tu sta pod "GSM III Premium" trenutno aktualna 2 modula:
- 5N0 035 730
- 5N0 035 730 D
Modul z oznako "D" na koncu se vgrajuje od modelnega leta 2011 in ima polno hratno podporo rSAP in UHV kot tudi sprejemanje in pisanje SMS sporočil ter možnost poslušanje glasbe preko bluetooth povezave. Pri obeh modulih zajema kompletna inštalacija:
- bluetooth enoto (5N0 035 730 / 5N0 035 730 D)
- pripadajočo kablažo za povezavo na radio
- mikrofon (3B0 035 711 B)
- penasto ohišje za enoto (1K0 919 737 M)
- anteno (v primeru enote "D")

Samo vgradnjo sem prepustil uradnemu servisu. Postopek vgradnje je najlepše predstavljen v tem videu (sicer za Golf 6 ampak je enak tudi pri Škodi):
http://www.youtube.com/watch?v=lFum62prNtw

Po uspešni vgradnji je bil v Maxidotu in v radiu dostop dodaten meni za telefon. Toda pojavila se je manjša težava - avto je videl telefon, parjenje pa je bilo neuspešno.
Z uradnem testerjem na servisu so do telefonskega modula lahko dostopali toda vsak poizkus kodiranja je bil neuspešen. Doma sem v miru priklopil avto na VCDS in še sam preveril zadevo. Modul je bil čisto brez konfiguracije. Takrat aktualna verzija VCDS še ni imela pomoči za kodiranje modula. Uradni servis je dal povpraševanje o kodiranju v tovarno (oz. uradnemu uvozniku) od katerega je dobil odgovor, da ta vgradnja ni možna, lahko pa sprobamo z neko 5-mestno kodo (trenutno modul potrebuje 11 mestno kodiranje).
Zato sem našel pomoč na naslednji povezavi:
http://www.my-gti.com/2807/volkswagen-9wz-bluetooth-programming

Po nekaj poizkusih sem našel ustrezno kodiranje za moj avto, ki omogoča uporabo vseh funkcij in ne sporoča nobene napake na testerju.

Tako sem pridobil polno delujočo, original GSM III Premium telefonsko nadgradnjo za cca. 1/4 cene. :buny:

Če se želi še kdo lotit tega podviga in ima kakšno vprašanje, lahko vpraša kar v tej temi.

EDIT:
Pozabil omeniti, da so mi v Trebnjem pri PAN-JAN veliko pomagali kljub negotovem uspehu.


Zadnjič spremenil Svizec, dne Ne jun 26, 2011 8:21 pm, skupaj popravljeno 1 krat.

Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Ne jun 26, 2011 6:00 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Še nekaj fotk kako zadeva izgleda (sam nisem našel kaj dosti uporabnega ko sem to iskal):

Telefonski meni na Bolerotu:
Slika

Direktno klicanje preko Bolerota:
Slika

Klicanje preko imenika:
Slika

Prejeti SMS:
Slika

Prejeti SMS v Maxidotu:
Slika

Osnovni pogled na Maxidotu v meniju telefon:
Slika

Pisanje SMS:
Slika

Lokacija vgradnje penastega ohišja z bluetooth enoto pod sovoznikov sedež (pritrdi se z močnimi ježki):
Slika

Telefonska antena, ki jo je možno namestiti na poljubno lokacijo:
Slika

Sam sem anteno namestil v desni zgornji kot vetrobranskega stekla zaradi boljšega sprejema. Možno jo je tudi skriti v armaturo oz. v A/B stebriček itd...

Upam, da bo napisano komu v pomoč.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po jun 27, 2011 8:18 am
Uporabniški avatarŠkoda loverPrispevkov: 182Kraj: PrevaljePridružen: To avg 24, 2010 1:24 pm
In koliko eurskih bankovcev si odštel za tole? :rolleyes:

Tudi sam iščem varianto za uporabo GSMa v avtu.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po jun 27, 2011 12:59 pm
Uporabniški avatar*The Youngest*Prispevkov: 385Kraj: LjubljanaPridružen: So dec 13, 2008 2:19 pm
Zelo zanimivo... imam pa isto uprašanje koliko €? :P


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: To jun 28, 2011 9:20 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Malo sem pregledoval ebay in forume ter našel tisti hip zelo ugodno varjanto tako da me je skupaj z vgradnjo prišlo cca. 180€.

Vzel sem pa tak komplet (vse skupaj se trenutno na ebayu dobi za cca. dobrih 200€, se pa splača malo spremljat in občasno kakšen ponudnik spusti ceno ali se pa pojavi kakšen novi z občutno nižjo ceno):
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Bluetooth-VW-RNS-510-9WZ-Premium-2011-5N0-035-730-D-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3368c0c9f5QQitemZ220800797173QQptZOtherQ5fVehicleQ5fParts

Pregledat se splača tudi različne ebaye (.com, .co.uk, .de, .it, itd...) kot tudi kakšne tuje VW/Audi/Škoda forume z oglasi.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Ne jul 10, 2011 9:53 pm
Uporabniški avatarNekaj le znam..Prispevkov: 1768Kraj: KrasPridružen: Če apr 20, 2006 4:19 pm
Čestitke in pohvale k temu podvigu. Koliko je bila pa cena modula in cena storitve vgradnje?
Ker razmišljam tudi sam nekaj v tej smeri.
Še vprašanje: a je pogoj Octavia FL ali Bolero oz. Columbus avtoradio? Bi zadeva še vedno delovala, če bi recimo vezal na Columbus avtoradio v Octavio PFL? MaxiDOT je nujen pogoj ali zgolj pač ni izpisano in pri Columbusu še vedno deluje?
Si sicer gledal še kakšne ostale original bluetooth module? I ali II? Namreč osebno III Premium niti ne bi rabil. Imaš kakšen nasvet glede tega?
Pa še to me zanima: kam si dal mikrofon?


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: So jul 16, 2011 3:19 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
Cena in linki so na dveh postih višje.

Facelift ni pogoj. Je pa pogoj beli maxidot za vse novejše module (preko njega se opravi parjenje s telefonom in vnost PIN, izbira zvonenja, glasnosti itd...) ter Bolero oz. Columbus (za "tamalo" navigacijo, ki se ji reče nekaj na A... ne vem), ker imata ustrezen priključek za GSM modul na zadnji strani. Na radiu je pod menijem telefon, pred uspešnim parjenjem na maxidotu, samo napis da ni povezanega nobenega telefona. Vse možnosti postanejo dostopne šele po uspešnem parjenju. Zato predvidevam, da je maxidot nuja.

Razlika med GSM II in III (to kar večina prodajalcev sploh ne pozna) - GSM II je samo "UHV" med tem ko starejši moduli GSM III (do sredine 2010) so bili samo "rSAP", novejši GSM III (vključno z zgoraj predstavljenim) pa imajo podporo tako za "UHV" kot tudi "rSAP" ter dodatno še "media gateway" za poslušanje glasbe preko BT povezave. GSM II ne potrebuje dodatne antene med tem ko jo GSM III potrebuje.
V "UHV" načinu se avto obnaša kot neke vrste BT slušalka z dostopom do imenika.
V "rSAP" načinu se avto obnaša kot samostojni telefon, ki uporablja SIM kartico od telefona. Med vzpostavljeno BT povezavo telefon ugasne svojo anteno. Možno je tudi sprejemat in pošiljat SMSe iz avta. Imaš tudi močnejši signal (ob primerno nameščeni anteni).
rSAP sigurno podpirajo vse Nokie zadnjih nekaj let saj je prav Nokia razvila ta standard. Ostali "pametni" telefoni so večinoma tudi podprti, je pa dobro preveriti kompatibilnost (v primeru telefon ne podpira rSAP se pri novih GSM III modulih vzpostavi povezava po UHV. Pri starejših GSM III modulih pa je bila povezava neuspešna).

Izbira med GSM II in GSM III je odvisna od tipa telefona (ali podpira rSAP) ter osebne odločitve za razliko v ceni, ki znaša cca. 30-50€ na ebayu. Sama montaža je identična z razliko, da GSM II nima dodatne antene.

Mikrofon imam nameščen na predvidenem mestu - skritega na stropu pri lučkah (tam kjer so manjše zarezice).

Upam, da sem napisal razumljivo, ker pišem ta post v dveh dneh že 3x (enkrat je bil problem v browserju, drugič so nam enostavno odklopili elektriko zaradi del na cesti). :|

P.S.
Še spisek telefonov, ki so kompatibilni z rSAP (samo v Nemščini):
http://de.wikipedia.org/wiki/SIM_Access_Profile
(ni posodobljen z zadnjimi serijami telefonov)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: To jul 19, 2011 7:55 am
Uporabniški avatarNekaj le znam..Prispevkov: 1768Kraj: KrasPridružen: Če apr 20, 2006 4:19 pm
Hvala za dodatne informacije.
Torej ne bo šlo, ker mi manjka Maxidot. Škoda.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: So jul 30, 2011 5:52 pm
Uporabniški avatarČeški fan!Prispevkov: 49Kraj: LjubljanaPridružen: Pe maj 20, 2005 9:52 pm
Svizec je napisal/-a:
Končno sem se odločil in svojemu škodilaku privoščil nadgradnjo s original modrozobo telefonsko inštalacijo, ki se prodaja pod oznako "GSM III Premium". Če še kdo razmišlja o temu, bom v nadaljevanju opisal par zadev kako sem se tega lotil. Postopek in vsi deli so enaki tako za Octavio 2 FL (2009+) kot tudi za Superba II......



Zdravo!

Mogoče veš ali obstaja nadgradnja iz BT GSMII na GSMIII Premium? Imam namreč SuperB-ko l.2011 ki ima BT GsmII, bi pa nadgradil na GsmIII , če je sploh možna. Ali je potrebno menjati celoten modul?

Hvala


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Ne jul 31, 2011 5:52 am
Uporabniški avatarNekaj le znam..Prispevkov: 1768Kraj: KrasPridružen: Če apr 20, 2006 4:19 pm
Kolikor jaz vem je modul drugi. Ampak naj še kdo to potrdi.


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po avg 01, 2011 10:46 pm
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 494Pridružen: So nov 04, 2006 2:43 pm
@Mih'c:
Pod sovoznikovim sedežem imaš v "peni" kontrolni modul za GSM. Zamenjati rabiš samo modul in povezati anteno (ko jo GSM II nima).


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Po avg 08, 2011 9:14 pm
Uporabniški avatarČeški fan!Prispevkov: 49Kraj: LjubljanaPridružen: Pe maj 20, 2005 9:52 pm
Hvala


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Ne feb 26, 2012 12:19 pm
Bosch pumpa majstrPrispevkov: 4Pridružen: Ne feb 26, 2012 12:11 am
Lep pozdrav.
Ker bi tudi sam na mojem columbusu potreboval prostorocno me zanima, ali se kdo se ukvarja s tole montazo saj je na uradnem servisu slednje kar drago.
Lp borut


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: To feb 28, 2012 1:29 pm
Češki fan!Prispevkov: 26Pridružen: Po avg 01, 2011 2:41 pm
koliko pa je na uradnem servisu?
zanima me čisto informativno..


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če mar 01, 2012 6:03 pm
Bosch pumpa majstrPrispevkov: 4Pridružen: Ne feb 26, 2012 12:11 am
toliko, da me je odvrnilo od nakupa :) Mislim, da je bilo govora okoli 400€, res pa je bilo to že kakšno leto nazaj
LP


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe mar 02, 2012 8:37 am
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Sama enota stane nekje 280€. Pa kakšni dve urci dela je sigurno z vgradnjo, pa smo res pri cirka 400€.
Mogoče kakšen privat električar ..

Me pa stvar zeloo mika. Če bo kdo vgrajeval naj mi sporoči stroške vgradnje :)


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Pe mar 02, 2012 8:39 am
Češki fan!Prispevkov: 26Pridružen: Po avg 01, 2011 2:41 pm
sam delam te vgradnje..tudi v VW in Audi vozila, tako da mam kar nekaj izkušenj s tem.
Če koga več zanima pa naj sporoči..ampak samo resni. ;) :pir:


Odsoten Profil

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 2
29 prispevkov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu