Avtor Sporočilo

<  Koristne povezave  ~  Gašenje in primerna uporaba gasilnih aparatov

OdgovorObjavljeno: So jan 11, 2014 12:23 pm
Uporabniški avatarČlanČlanPrispevkov: 4445Kraj: LogatecPridružen: Sr jul 25, 2007 8:00 pm
Nekaj koristnih informacij za gašenje doma, v delavnici,v kuhinji in drugod. Pomembnejše informacije so odebeljene.


Gasilni aparati spadajo med opremo, naprave in druga sredstva za varstvo pred požarom. V to skupino spadajo še hidranti, druga priročna sredstva za gašenje požarov, armature in gasilska vozila in oprema.
Gasilnik je naprava za gašenje začetnih požarov in je napolnjen z gasilom, ki se izprazni zaradi notranjega tlaka. Sestavlja ga posoda z gasilom, ventil za aktiviranj in šoba za oblikovanje curka, običajno pa tudi cev za usmerjanje gasila v požar. Zahteve za gasilnike opredeljuje standard SIST EN 3 in je v skladu z omenjenim standardom preskušen in certificiran za gašenje določene vrte požara.

Vrste gorljivih snovi in oznake:
A – gorljive trdne snovi
B – vnetljive tekočine
C – gorljivi plini
D – lahke kovine
F – jedilna olja in maščobe



POVZETEK PRAVILNIKA O IZBIRI IN NAMESTITVI GASILNIH APARATOV

Pravilnik določa merila za izbiro in namestitvi gasilnih aparatov za začetno gašenje požarov kot obvezni del opreme stavb za požarno varnost. Vendar se pravilnik ne uporablja za eno in dvostanovanjske stavbe, če varstvo pred požarom ni urejeno po tem pravilniku in prav tako se pravilnik ne uporablja za gasilnike, ki so izdelani v namen izvoza Evropski uniji, Evropskega gospodarskega prostora ter Turčije, če so v skladu z njihovo nacionalno zakonodajo in se lahko iz vidika kršitev te določbe zahteva umik gasilnikov iz prometa.
Gasilniki morajo izpolnjevati zahteve tudi iz drugih pravilnikov:
• Pravilnikom o tlačni opremi (Uradni list RS, št. 15/02, 47/02, 54/03 in 114/03);
• Pravilnikom o premični tlačni opremi (Uradni list RS, št. 18/04);
• standardi serije SIST EN 3 za ročne gasilnike;
• standardom SIST EN 1866 za prevozne gasilnike.

Gasilniki se morajo preizkušati in vzdrževati v skladu s predpisi, standardi ter navodili proizvajalca. Za izbiro gasilnih aparatov poznamo tri stopnje požarne nevarnosti (Tabela 1 v Pravilniku o izbiri in namestitvi gasilnih aparatov), ki pa so za vsak prostor (industrijski; prodajni, trgovinski in skladiščni; upravni, pisarniški, namestitveni in prireditveni; obrtni) druge stopnje:
1. majhna požarna nevarnost - prisotne so snovi z majhno gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo majhne možnosti za nastanek požara. Začetni požar v takih prostorih bi se širil zelo počasi;
2. srednja požarna nevarnost - prisotne so snovi z višjo gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo precejšnje možnosti za nastanek požara. Začetni požar v takih prostorih bi se širil počasi;
3. velika požarna nevarnost - prisotne so snovi z veliko gorljivostjo, prostorske in obratovalne razmere predstavljajo veliko možnost za nastanek požara. Začetni požar v takih prostorih bi se širil hitro.

Število enot gasila glede na požarno nevarnost in površino prostorov je določeno v tabeli 2, število enot gasila glede na gasilne sposobnosti gasilnikov pa v tabeli 3 v pravilniku. Na podlagi omenjenih tabel izberemo ustrezno enoto gasila, vendar upoštevamo da v stavbah, v katerih so vgrajeni hidranti s poltogo cevjo, se lahko število enot gasil zmanjša za eno tretjino.
V stavbah, v katerih se izvaja izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo, se na pet učilnic oziroma na vsakih 300 m² etažne površine namesti najmanj en gasilnik s 6 EG, vendar ne manj kot trije gasilniki s 6 EG v stavbi.

V bolnišnicah, zdravstvenih domovih in v drugih stavbah, v katerih se izvaja zdravstvena dejavnost, ter v domovih za starejše osebe se na vsako zaključeno skupino varovancev oziroma na vsakih 300 m² etažne površine namesti najmanj en gasilnik s 6 EG.

V vsaki etaži večstanovanjske stavbe se namesti najmanj en gasilnik s 6 EG, pri čemer razdalja med gasilnikom in vhodom v posamezno stanovanje ne sme biti daljša od 20 m.

V garažah mora biti na vsakih deset parkirnih mest nameščen najmanj en gasilnik s 6 EG.

V stavbah za opravljanje verskih obredov se na vsakih 300 m² površine namesti najmanj en gasilnik s 6 EG.

Gasilniki se namestijo na vidnih in dostopnih mestih, v bližini delovnih mest, tako, da so varni pred poškodbami in vremenskimi vplivi. Namestijo se v bližini izhodnih vrat iz prostora ali na hodnikih ob izhodu iz prostora tako, da niso oddaljeni več kot 20 m od najbolj oddaljene točke prostora. Pri namestitvi gasilnikov se upoštevajo tudi navodila proizvajalcev.
Gasilniki se namestijo tako, da je glava ročnega gasilnika z mehanizmom za aktiviranje v višini 80 do 120 cm od tal.

Mesta, kjer so nameščeni gasilniki, morajo biti označena v skladu s standardom SIST 1013.
Slika 1: Oznaka za gasilnik po SIS 1013


VRSTE IN OPIS GASILNIH APARATOV

1 DELITEV GASILNIKOV GLEDE NA TLAK

1.1 Gasilniki pod stalnim tlakom

Gasilnik te vrste se loči od ostalih po manometru, ki uporabniku omogoča nadzor nad tlakom v gasilniku. Naloga uporabnika je, da manometre periodično pregleda in tako vizualno ugotovi stanje posameznega gasilnika. Aktiviranje gasilnika, ki je pod stalnim tlakom ali gasilnika, kjer stalni nadtlak ustvarja gasilo je enostavno. Uporabnik mora po odstranitvi varovalke običajno le odpreti oz. pritisniti vzvod ventila in gasilo prične izhajati iz gasilnika.

1.2 Gasilniki z potisno jeklenko na CO2

Druga vrsta gasilnikov so gasilniki, ki vsebujejo potisno jeklenko s potisnim plinom, ki ga spustimo v gasilnik ob aktiviranju gasilnika. Kot potisni plin se lahko uporabljajo zrak, argon ali helij, najpogosteje pa se uporabljata ogljikov dioksid in dušik. Tak gasilnika ima torej v posodi jeklenko s potisnim plinom Aktiviranje gasilnika s potisno jeklenko je v primerjavi z aktiviranjem gasilnika pod stalnim tlakom drugačno, saj mora uporabnik s pritiskom na vzvod ali tipko (odvisno od tipa gasilnika) najprej sprostiti potisni plin. Navodila za aktiviranje gasilnika so napisana na etiketi, ki je prilepljena na gasilniku. Dolžnost uporabnika objekta, še posebej pa pooblaščenih oseb za varstvo pred požarom in odgovornih oseb za gašenje začetnih požarov je, da se z navodili za uporabo gasilnika seznanijo. Delovanje prevoznih gasilnikov je enako delovanju prenosnih gasilnikov, le da vsebujejo večjo količino gasila. Zaradi večje teže so mu dodana kolesa, ker pa je zaradi velikosti njihova uporaba omejena, imajo daljšo cev – 5 m. Uporablja jih lahko le usposobljena oseba.


2 DELITEV GASILNIKOV GLEDE NA GASILNI MEDIJ

2.1 Gasilniki z vodo

Gasilniki z vodo se uporabljajo za gašenje požarov razreda A. Voda izhaja iz gasilnika s pomočjo potisne jeklenke s CO2. Ob aktiviranju gasilnika je v gasilniku tlak od 4 – 6 barov. Domet curka gasilnika znaša od 2 – 3 m, v gasilnikih pa se lahko nahaja 6 ali 9 litrov vode. Gasilnik je opremljen s šobo, ki omogoča razprševanje vode v kapljice. S tem se poveča gasilna učinkovitost vode, gasilo pa je tudi čim bolj izkoriščeno. Polnjenja gasilnikov so 6 in 9 litrov.

Pri gašenju požara na električnih napravah z napetostjo pod 1000 V moramo pri gašenju z gasilnikom z vodo upoštevati varnostno razdaljo najmanj 1 meter, pri napravah z napetostjo čez 1000 V pa jih ne smemo uporabljati. Pozor - vedno je treba upoštevati navodila proizvajalca gasilnika, označena na nalepki gasilnika.

Voda kot gasilo:
Vodo lahko uvrščamo med najcenejše, najpomembnejše in najučinkovitejše gasilo, v kolikor seveda razpolagamo z ustreznimi količinami za gašenje požara. Voda je primerno gasilo za gašenje požarov trdnih snovi (razred A), ki gorijo pretežno z žarom. Uvrščamo jo med hladilna gasilna sredstva, saj veže veliko količino toplote, ki jo odvzema s področja požara in ohladi gorljivo snov do temperature, ki je nižja od vnetišča. Na ta način je odstranjen en od treh osnovnih pogojev gorenja - toplota, ki je sestavni del trikotnika gorenja (slika).

Seveda pa mora biti voda za dosego hladilnega učinka pravilno uporabljena. Da je pravilno uporabljena, se kaže v obliki pare, ki se dviguje s področja gorenja oziroma gašenja z vodo. Uparjena voda zaradi večje vodne površine veže toploto in ohlaja gorljivo snov. V primeru, da voda v potokih odteka z mesta gašenja požara, lahko sklepamo o njeni napačni uporabi. Pri gašenju požara je treba vodo razpršiti v obliko finih vodnih kapljic, ki se med padanjem skozi plamene spremenijo v paro. Na ta način se omeji pretirana uporaba vode, zmanjša pa se lahko tudi škoda na potencialnem gorivu (materialu), ki ga ogenj še ni dosegel.
Voda kot gasilo ima kar nekaj pozitivnih lastnosti:
• spada med najcenejša gasila,
• njena uporaba kot gasilo je razmeroma preprosta,
• kot gasilo se lahko uporablja tudi v gasilnikih in vgrajenih sistemih aktivne požarne zaščite (hidrantno omrežje, sprinker, deluge, drencer sistem, hi fog …),
• je sorazmerno enostavna za transport,
• v primeru hidrantnega omrežja kot sekundarnega dela vodovodnega omrežja, je voda na voljo v določenih, tudi zadostnih količinah.



Voda kot gasilo pa lahko povzroči tudi težave in nevšečnosti:
• ob neustrezni uporabi kot gasila lahko poškoduje določene vrste potencialnega goriva (hrana, papir, tekstil …),
• pri gašenju objektov lahko poškoduje pregrete gradbene materiale (kovine, gradbena veziva …),
• voda zaradi svoje površinske napetosti slabo prodira v mnoge materiale in snovi. Zato ji gasilci dodajajo detergente in tako dosežejo, da voda, ki bi sicer odtekla s površine, prodre globoko v snov,
• pri njeni uporabi kot gasilo lahko nekatere organske snovi (koruza, fižol, žito …) v njej nabreknejo - poveča se teža in prostornina, kar lahko poškoduje stene in strope skladišč,
• obstaja nevarnost zaradi električne prevodnosti vode,
• pri kemičnem reagiranju nekaterih snovi z vodo se sproščajo gorljivi ali strupeni plini oz. zagorijo v stiku z njo.


2.2 Gasilniki s praški

Gasilniki s praški se uporabljajo za gašenje požarov A, B, C, D in F. Praški v gasilnikih so lahko natrijev in kalijev bikarbonat, amonijev fosfat, kalijev fosfat, pomešan z dodatki aluminijevega in magnezijevega stearata, ki pospešujeta pretočnost praška po ceveh in preprečujeta vezavo praška z vlago. Gasilniki na praške so lahko pod stalnim tlakom ali pa imajo potisno jeklenko s potisnim plinom. Polnjenja gasilnikov so 1, 2, 3, 6, 9 kg za prenosne gasilnike in 12, 50, 100 in 250 kg za prevozne gasilnike.

Za gašenje požara razreda D se uporabljajo posebni gasilniki s specialnim prahom - samo za gašenje kovin. Gasilniki na prah delujejo na principu hlajenja in dušenja. Ko se prah stopi, žarišču odvzame toplotno energijo in tvori slano plast, ki prepreči dotok kisika. Gasilnikov na prah se ne sme uporabljati za gašenje električnih naprav pod napetostjo čez 1000 V. Pri gašenju električnih naprav z napetostjo pod 1000 V pa je treba upoštevati varnostno razdaljo vsaj 1 meter, oziroma navodila proizvajalca.
Gasilniki na prah so zelo učinkoviti za gašenje začetnih požarov. Imajo pa slabost, da močno umažejo okolico požarišča. Dobijo se z vsebino od 1 do 12 kg.

Prah kot gasilo:
Prah je učinkovito gasilo za gašenje požarov razreda A, B in C (ABC, BC). Z gašenje požarov razreda: D se kot gasilo uporablja poseben prah.
V gasilnikih različnih proizvajalcev se med seboj loči po barvi, kemični sestavi in zrnatosti. Uporaba originalnega prahu določenega gasilnika je pogoj za učinkovitost gašenja.

2.3 Gasilniki s peno

Gasilnik s peno je namenjen za gašenje požarov razreda A in B. Gasilniki s peno imajo lahko vodo in penilo pomešano ali pa v ločeni kartuši – spajanje šele ob aktiviranju gasilnika. Potisni element v gasilniku je potisna jeklenka s CO2. Domet curka gasilnika znaša od 3 – 5 m, z 9 l gasilnikom pa lahko gasimo 40 s.

Po postopku nastanka ločimo peno na:
• kemično, ki nastaja z reakcijo raztopine natrijevega hidrogen-karbonata (soda bikarbona), aluminijevega sulfata in saponina, pri čemer se sprošča ogljikov dioksid, s katerim so napolnjeni mehurčki kemične pene;
• zračno, pri kateri so mehurčki napolnjeni z zrakom. Tvorijo jo voda, zrak in penilo (hidrolizirane beljakovine ali posebni detergenti). Voda in penilo se mešata v določenem razmerju, Ločimo težko, srednje težko in lahko peno. Pena je lažja, če je v njej več zraka. Primerna je za gašenje požarov vnetljivih tekočin (npr. v naftni industriji). Lahka pena je primerna za gašenje požarov razreda A, zlasti v zaprtih prostorih na način, da se z njo prostor napolni - tako je lahko zaradi gašenja povzročene manj škode, kot pri gašenju z vodo.

Princip gašenja s peno je predvsem dušenje, saj je lažja od vnetljive tekočine in zato ostaja na njeni površini. Na ta način se loči gorivo od kisika. Njena pomanjkljivost pa je njena prevodnost električnega toka. Zato je ne smemo uporabljati za gašenje naprav pod električno napetostjo in električnih instalacij. Priprava in uporaba pene kot gasila je razmeroma enostavna. Z njo lahko dosežemo sorazmerno velik domet curka in velik učinek gašenja.

2.4 Gasilniki s plinskimi gasili

Gasilniki s plinskimi gasili so namenjeni za gašenje požarov razreda B in C. Najpogostejši je gasilnik, polnjen s CO2. V tem gasilniku je CO2 v pod tlakom in v tekoči obliki. Domet curka je 3 m, čas delovanja 5 kg gasilnika znaša 15 s. Polnjenja prenosnih gasilnikov s CO2 so 3 in 5 kg za prenosne gasilnike ter 10, 30 in 60 kg za prevozne gasilnike. Poleg CO2 se za polnjenje gasilnikov s plinskimi gasili uporabljajo še haloni (Halon 1211 in 1301) nadomestki halonov (FE 36, FM 200, Novec) in inertni plini (dušik, argon) ter mešanice inertnih plinov (inergen, argonit).

Primerni so za gašenje požarov v kuhinjah, delavnicah, laboratorijih, centralah, za gašenje naprav in aparatov pod električno napetostjo ter elektronskih naprav. Pri gašenju z gasilnikom na CO2 ni škodljivih posledic za okolje.

CO2 kot gasilo
Princip gašenja s CO2 je dušenje in ohlajevanje. Če v prostoru, v katerem je izbruhnil požar, gasimo s CO2, zmanjšujemo nivo kisika. Ko se nivo kisika spusti pod 15 %, se praviloma prekine proces gorenja.

V zaprtih prostorih lahko gašenje s CO2 predstavlja nevarnost za zdravje in življenje ljudi. V vgrajenih sistemih aktivne požarne zaščite primeru gašenja s CO2 je treba upoštevati potreben čas za evakuacijo - sistem se mora aktivirati z zakasnitvijo. Za uporabnike prostorov, v katerih so vgrajeni gasilni sistemi s CO2, morajo biti nameščeni opozorilni znaki »nevarnost zadušitve«, uporabniki takih prostorov pa se morajo ob alarmnem znaku takoj evakuirati iz njih - preden se z zakasnitvijo aktivira sistem.

CO2 je slab prevodnik električnega toka. Zaradi tega je ustrezno gasilo za gašenje električnih instalacij in naprav pod napetostjo.

2.5 Gasilniki s tekočimi kemičnimi gasili

Gasilniki s tekočimi kemičnimi gasili so posebna vrsta gasilnikov. Najpogosteje se uporabljajo z gašenje požarov razreda A in F. Primer gasilnika s tekočimi kemičnimi gasili je npr. gasilnik za gašenje požarov razreda F, polnjen s kalijevim acetatom in citratom.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: So jan 11, 2014 3:13 pm
Uporabniški avatarPsihič na ŠkodePrispevkov: 942Pridružen: Sr apr 07, 2010 12:07 am
Tole je pa zelo uporabna zadeva, bravo :svaka: :svaka:


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Sr jan 15, 2014 11:56 am
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
Citiram:
2.5 Gasilniki s tekočimi kemičnimi gasili


Treba omeniti da je večina avtomobilskih gasilnih aparatov ravno ta. Torej predvidevam da neprimerna za kakšne priuse (visoke napetosti). Upam da to piše v navodilih uporabe hibridov :D

Pa tudi sicer, če ima kdo takšnega v kuhinji ali doma 'za vsak slučaj', mogoče bolje nabaviti v hoferju/lidlu ko imajo tiste na prah. Dajo garancijo menda :hysterical:



Btw, ta praškast je ok za gašenje recimo motorja? Starša mata kilskega v avtodomu ..


Odsoten Profil WWW
OdgovorObjavljeno: Sr jan 15, 2014 12:31 pm
Uporabniški avatarČlanČlanPrispevkov: 4445Kraj: LogatecPridružen: Sr jul 25, 2007 8:00 pm
Za gašenje električnih inštalacij je najboljši C02, najslabša pa pena in voda.

Prah ima samo to slabost, da zelo umaže okolico.


Odsoten Profil

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 1
4 prispevkov
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu