Avtor Sporočilo

<  Off-Topic  ~  dnevne luči zakonodaja

OdgovorObjavljeno: Po apr 29, 2013 4:53 pm
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Mal prebiram tele zakone o dnevnih lučeh in me zanima, če se lahko v 71. členu in 6. odstavku smatra za dnevne svetilke vklopljene meglenke z zmanjšano svetilnostjo - 25%? To bi naredil na O2 pre-FL z original senzorjem svetlobe in dežja.
Kako si razlagate ta zakon in ali je mogoče kakšen policist na forumu, da se izjasni glede te stvari, ker menda še sami ne vejo kako je s tem.

Mene moti samo tisti del v 6. odstavku, kjer piše, da se"Dnevne svetilke ali zasenčeni žarometi, ki se uporabljajo kot dnevne svetilke, so lahko prižgane, ne da bi bile sočasno prižgane pozicijske svetilke", meglenke lahko zasenčim in takrat tudi ne gorijo parkirne luči.

2. vprašanje : je na Hrvaškem obvezna uporaba prižganih luči v poletnih mesecih, ker na AMZS-jevi strani piše da samo od Oktobra do konca Marca?

copy/paste zakona:

71. člen

(uporaba svetlobne opreme na vozilu)


(1) Voznik motornega vozila ali skupine vozil mora voziti v cestnem prometu s prižganimi dnevnimi svetilkami ali zasenčenimi žarometi.

(2) Ponoči uporablja voznik iz prejšnjega odstavka praviloma dolge žaromete, ki jih mora pravočasno zasenčiti, ko mu prihaja nasproti drugo vozilo, skupina pešcev ali vlak, če vodi cesta ob železniški progi, ali če je spredaj vozeče vozilo tako blizu, da bi dolgi snop svetlobe motil voznika. Ob zasenčenju žarometov je treba prilagoditi hitrost vozila dolžini osvetljenega dela ceste. Vožnja samo s pozicijskimi svetilkami v cestnem prometu ni dovoljena.

(3) Na cesti, osvetljeni s cestno razsvetljavo, ki zagotavlja dobro vidnost, in v predoru ni dovoljeno uporabljati dolgih žarometov.

(4) Ob zmanjšani vidljivosti se praviloma uporablja zasenčene žaromete ali meglenke ali kombinacijo teh žarometov. Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 m ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).

(5) Žarometi, svetilke in odsevniki na vozilu med vožnjo ne smejo biti zakriti ali umazani.

(6) Voznik iz prvega odstavka tega člena mora voziti podnevi s prižganimi dnevnimi svetilkami. Kot dnevne svetilke se lahko uporabljajo tudi zasenčeni žarometi, katerih svetilnost je v takem primeru lahko zmanjšana za največ 25%. Dnevne svetilke ali zasenčeni žarometi, ki se uporabljajo kot dnevne svetilke, so lahko prižgane, ne da bi bile sočasno prižgane pozicijske svetilke.

(7) Na vozišču ustavljeno ali parkirano vozilo mora biti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti osvetljeno s pozicijskimi svetilkami. V naselju zadostuje, da je vozilo osvetljeno s pozicijskimi svetilkami na tisti strani vozila, ki je obrnjena proti sredini ceste. Označitev vozila s pozicijskimi svetilkami ni potrebna na cesti, na kateri cestna razsvetljava zagotavlja dobro vidnost vozila ali če je vozilo ustavljeno ali parkirano na označenem parkirnem prostoru.

(8) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo četrtega, petega, šestega ali sedmega odstavka tega člena.

(9) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo drugega ali tretjega odstavka tega člena.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: To apr 30, 2013 9:55 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
Glede Hrvaške je podatek na AMZS pravilen. V praksi mislim da se noben policist ne bo vtikal, važno je da ti na sprednjem delu avta nekaj sveti in da to niso pozicijske luči. Konec koncev imajo avtomobili tako različno rešene dnevne luči da je nemogoče, da bi policisti vedeli kako mora biti. Da pa bi te zaradi tega vlekel na izredni tehnični pregled, bi morala biti pa rešitev res čudna oz. voznik zelo nesramen. To je moje razmišljanje:)


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: To apr 30, 2013 12:58 pm
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Sam pri Octaviji jih ne bom preslepil. ker jo imajo sami.Tle v naši vasi ima eden dva avtomobila z aftermarket ledicami ter ugasnjenimi kratkimi in pozicijami in to že ene 6 let, pa čuden da mu noben ne teži na tehničnem.
Lansko leto sem sprobal na meji z našimi in hrvaškimi policaji, pa mi tud noben ni nič rekel, zakaj imam dodatno ledice na odbijaču, gledal pa so me mal grdo.Zdej bi pa probal z meglenkami za dnevne luči z 75% svetilnostjo, pa ne vem kaj bodo rekli.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: To apr 30, 2013 3:30 pm
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
No evo, skodiral da imam podnevi odzadaj ugasnjene luči, spredaj pa vklopljene meglenke na 46% svetilnosti, ob temi se zadaj prižgejo luči in spredaj preklopi na kratke in vklopi pozicijo.
Videt je približno isto kot na Octaviji FL. :): :cool:

Zdej mora samo stric :murja: , povedat če je v redu.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če maj 02, 2013 9:20 pm
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
Se peljal mimo policajev z vklopljenimi meglenkami pa noben nič mahal, na SLO mejo sem tudi prišel z meglenkami, rekel noben nič, pol mi je pa prekloplo na kratke zaradi oblačnega vremena in nisem mogel sprobat hrvaške policaje.Tako,da zaenkrat ostane ta kombinacija luči.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe maj 03, 2013 11:54 am
Uporabniški avatarSimply cleverPrispevkov: 423Pridružen: So jan 27, 2007 5:47 pm
bfranc je napisal/-a:
Sam pri Octaviji jih ne bom preslepil. ker jo imajo sami.Tle v naši vasi ima eden dva avtomobila z aftermarket ledicami ter ugasnjenimi kratkimi in pozicijami in to že ene 6 let, pa čuden da mu noben ne teži na tehničnem.
Lansko leto sem sprobal na meji z našimi in hrvaškimi policaji, pa mi tud noben ni nič rekel, zakaj imam dodatno ledice na odbijaču, gledal pa so me mal grdo.Zdej bi pa probal z meglenkami za dnevne luči z 75% svetilnostjo, pa ne vem kaj bodo rekli.



hm..tole je pa zanimivo. Kako si to skodiral?


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Pe maj 03, 2013 6:15 pm
Uporabniški avatarVreden znamkePrispevkov: 2028Kraj: DobrepoljePridružen: Pe jun 29, 2007 6:08 pm
A te firbec matra? :): Sej ne vem, če ti kaj prav pride, ker ti imaš FL octavijo.Se enkrat dobimo pa pokažem, kolkrat sem gledal to kodiranje, pa nisem videl, da se da ugasnit zadnje luči.

Sej dobr, da se mi ni kdo zagonil v rit, žarnice za bremze sem imel R10W morale pa bi bit P21W.


Odsoten Profil
OdgovorObjavljeno: Če jun 06, 2013 12:37 pm
Uporabniški avatar--Prispevkov: 6551Kraj: DomžalePridružen: Po maj 09, 2005 2:56 pm
bfranc je napisal/-a:
Zdej bi pa probal z meglenkami za dnevne luči z 75% svetilnostjo, pa ne vem kaj bodo rekli.


Mene so enkrat v beli krajini ustavl ker sem mel tako meglenke pržgane čez dan (mislm da sm mel eno žarnico sicer crknjeno). Sam takrat so faceliftane octavije komaj prišle na trg oz. na cestah jih še ni bilo. Ravno tako ne passatov/polotov z dnevnimi pri meglenkah...


Odsoten Profil WWW

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po:

Časovni pas: UTC + 1 ura
Stran 1 od 1
8 prispevkov
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost
Išči za:
Napiši novo temo  Odgovori na temo
Pojdi na:  
Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
cron